Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

romek - dziennik

A jednak się kręci

Niezbyt poważne

plecak_oldschool.jpgNikt (chyba) tego nie zauważył, ale … statystyki portalu RN w dniu: pon., 2015-05-11 13:31 mówią, że:

 • Pierwsza publikacja w portalu: sob., 2005-05-07 09:24.
 • Jesteśmy w sieci od 10 lat 6 dni 4 godzin.
 • Zarejestrowani użytkownicy: 46.
 • Wszystkie artykuły, opublikowane od początku istnienia portalu: 828.

To oczywiście zabawa, niewiele znaczy, ale w dzisiejszym świecie, coś, co już „chodzi” 10 lat … no, to jest chyba jakoś ekskluzywnie oldschool’owe? Mieliśmy już lepsze i gorsze momenty, ale od czasu do czasu zdarza się coś takiego, co pytanie „czy Internet ma sens” zamienia w bezsensowne gderanie.

Dlaczego policja się nie nabzdycza i … paranoja.

Kultura, różne

Może się mylę, ale spostrzegłem, komentarze Bożenki i Krystiana na tyle oddaliły się od tematu puszki Pandory, że postanowiłem je „przenieść” na nowy temat.

Zdiagnozowałem, w komentarzu „Kołtuństwo i dziennikarze”, że źródłem pychy zawodowej może być poczucie władzy. Wymieniłem lekarzy i dziennikarzy, ale prawnikom, moim zdaniem, też nic nie brakuje. Czemu – przynajmniej w powszechnym odbiorze – z policją jest inaczej? Oczywiście nie z każdą policją, bo np. w Rosji (a przykładów da się znaleźć więcej) to chyba najbardziej skorumpowana i nielicząca się z nikim i z niczym grupa zawodowa. Więc nie jest to sprawa samego zawodu a raczej tego, czy – wykonując jakiś zawód – musimy „liczyć się” z odbiorem, mieć na uwadze, jak jesteśmy postrzegani.

Puszka Pandory

Kultura, różne

Deklaracja-Wiary.pngBożenka nieopatrznie nadepnęła mi na odcisk – lekarski – stwierdzeniem „… spotkań z absolwentami uniwersytetów medycznych się nie uniknie. To jest dopiero groza”. Ano jest.

Słynna już „Deklaracja Wiary” lekarzy stanowi (np.):

 • (2) UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne:
  - ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca,
  - moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga.
  Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.
 • (3) PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.
 • (4) STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.
 • (5) UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.
 • [wytłuszczenia RN]
.

Równica - Królowa Śniegu

Na razie same zdjęcia, komentarz wkrótce

Brenna, bez nart 2014

Kumple to grunt (2)

Kultura, różne

DojazdZ ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że z plenerową imprezą wszystko w porządku. Pogoda się poprawia, narty nasmarowane (spokojnie, wodne!), alkoholu – wiadomo – nie brakuje. I choć niektóre jego gatunki wyśmiewa poeta słowami:

Piwka jest w bród od Pragi po York
Piwka jest w bród przez cały rok
Piwka jest w bród od Pragi po York
Piwka jest w bród równajmy krok
….
Ten złotawy płyn, co zżera nasz czas
Ogłupia nas wciąż, lecz diabeł jest w nas
Choć chcesz Grety Garbo, to masz tylko garb
Poorzesz jak możesz, jest piwko – jest fart
. [Jacques Brel – „La Bičre”, tłum. Filip Łobodziński]

Kumple to grunt

Kultura, różne

Jacques Brel - La Chanson des Vieux Amants, cover.jpgGeorges Brassens - Les Copains dAbord, cover.jpgBiblii nie znali ani w ząb,
Anielskich nie słuchali trąb.
Wesoło klęli niby z nut, klęli niby z nut.
Braterstwa znak zdobił ich maszt
I był im niczym Ojciec Nasz
Z tym credo podążali wprzód.
Bo kumple to grunt.

A gdy wpadali w sztormu wir,
Kompas wskazywał zawsze im
Że sens ma tylko wspólny trud, tylko wspólny trud,
A gdy już było bardzo źle, razem wzywali SOS,
Taki był ich przyjaźni cud.
Bo kumple to grunt
… [Georges Brassens – „Les Copains d'Abord”, tłum. Filip Łobodziński]

Takimi słowy, opisując naturę przyjaźni, Brassens podsunął nam (starym kochankom) pomysł na tytuł nieco szalonej imprezy, którą wkrótce organizujemy. Z okazji? Bez okazji, bo dawno nie było. Czemu szalonej? Wyjaśniają to (trochę) starsi panowie z zespołu „Les Marins D'Iroisee”.

„Kumple to grunt”

XML feed