Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

romek - dziennik

Świąteczna gospoda VII

Muzyka

Dojazd2Dojazd1Niniejszym pragnę przypomnieć wszystkim krewnym i znajomym królika, że w najbliższą sobotę, 15 tego grudnia spotykamy się w Pszczynie na koncercie w Muzeum Prasy Śląskiej (Piastowska 26), gdzie o godz. 18.00 zagra dla nas młody i (tak mniemam) wkrótce sławny „Amber Quartet” z Krakowa. Po prawej zamieszczam plan dojazdu i rozmieszczenie parkingów (powiększa się po pstryknięciu).

Program

W.A. Mozart – Kwartet smyczkowy C-dur No 19, KV 465.

1. Adagio-Allegro.
2. Andante cantabile.
3. Menuetto. Allegro.
4. Allegro molto.

F. Schubert – Quartettsatz C-mol, D 703.

Przerwa …

M. Ravel - Kwartet smyczkowy F-dur.

1. Allegro moderato. Très doux [bardzo miękko].
2. Assez vif. Très rythmé [bardzo rytmicznie].
3. Très lent [bardzo wolno].
4. Vif et agité [żywo i niespokojnie].

Kolędy

Po koncercie, tradycyjne spotkanie (już siódme!) odbędzie się w tym samym miejscu, w którym będziemy słuchać muzyki. Serdecznie zapraszamy.

12-08 Oščadnica latem

Turystyka

Wielka Racza

IMG_8722.JPGIMG_8667.JPGNa zachodnich stokach Wielkiej Raczy jeździliśmy na nartach zimą i szczerze mówiąc, spodziewałem się, że latem będą to (co najmniej) nieciekawe o ile nie zdewastowane – jak na Pilsku – zbocza skąd inąd całkiem fajnej góry.

O wyborze Oščadnicy na miejsce wypadowe zadecydowała więc bardziej kolejka linowa Laliky niż cokolwiek. Niestety, informuję, że kolejka w lecie nie działa, za to działa wyciąg krzesełkowy Dedovka, gdzie na wys. 930m n.p.m. znajduje się „centrum rozrywki” z (m.in.) basenem, po którym kulają się takie ogromne, przezroczyste balony z ludźmi w środku – bardzo śmieszne.

Ale … szczęka mi opadła, cała Dedovka (nazywa się to „Chaty na Rači”) to jeden wielki zielony kobierzec upstrzony, głównie żółtymi, kwiatami. Zresztą, cały szlak na Raczę jest taki – tylko wyżej trawniki zastępują pola jagód. FANTASTYCZNE, wcale nie przesadzam.

Igor, Wielka Racza

Znowu zagadka! Tym razem ze sportu.

Niezbyt poważne

Zbliża się Euro, więc – a jakże – wypada pozgadywać na sportowo. Nie będę pytał o tenis, np. jaki jest rekord „krótkości” trwania meczu tenisowego w turnieju Roland Garros (A. Radwańska – 49 min), ale – a jakże – o piłkę nożną. Poniżej klip ze słynnym „rogalem” Roberto Carlosa z meczu Brazylia – Francja w 1997 roku. To możliwe?


Tak, możliwe.

A pytanie jest proste. Jak nazywa się zjawisko powstawania siły prostopadłej do kierunku ruchu, działającej na poruszającą się w płynie a obracającą się bryłę obrotową. Pochodzi od nazwiska zapomnianego już fizyka, który je pierwszy opisał i to ono jest „odpowiedzialne” za piłkarskie, tenisowe (oraz inne) „rogale”.

Sławne gitary - zagadka rozwiazana

Muzyka


Byłem na majówce w Krakowie, gdzie pośród wielu tematów rozmów pojawił się i muzyczny w tym – rock „riffowy” vs „bezriffowy”.

Riff w muzyce rockowej (i gatunkach muzycznych wywodzących się z rocka jak np. w heavy metalu) to krótka melodia, motyw lub pojedyncza fraza, zwykle część dłuższego solo, często otwierająca utwór i potem powracająca wielokrotnie w czasie jego trwania. Riffy są najłatwiej „wpadającymi w ucho” częściami utworów rockowych. [Wiki]

Przyznaję, że dla mnie – dziadzi – rock bez riffów jest „niby – rockiem”, ale przyznaję też, że z biegiem lat model ten powoli się zużywał.

Lata 60/70. Riff klasyczny

Pisać – nie pisać?

Muzyka

Kiedy już męczy mnie (nudzi) czytanie własnych tekstów, dokonuję odkrycia, które napawa mnie optymizmem i (przynajmniej na jakiś czas) odsuwa w nieokreśloną przyszłość konieczność udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie: „Może już czas z tym skończyć?”.

Na stronie Pana Macieja Fortuny (dotyczącej albumu „Lost Keys”) na samym dole znajduje się link (na żółto) Recenzja płyty Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys” – zabawne, nie?

11-09 Mam grzać?

Foto

Od kilku dni słyszę (raz po raz) - "O Boże jak zimno!" - więc pomyślałem, że to Was trochę rozgrzeje. Wprawdzie Jurek zaczął we wrześniu (!), Misiek "popchnął" sprawę gdzieś w listopadzie a Romek skończył w styczniu (!), ale ... i tak jesteśmy szybsi niż Tomek.

Mała Fatra 2011, Jurek

XML feed