Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

romek - dziennik

Zagadka 3 w 1

Niezbyt poważne

Od dawna mam ten klip, ale w oryginale był bez dźwięku, co czyniło go zbyt nudnym, żeby zmuszać Was do oglądania. Ostatnio do akcji zagadkowej włączył się MUZ Marcin i zmajstrował nie tylko „score”, czyli muzykę, ale i dźwięk, co wydawało mi się (dotąd) wręcz niemożliwe.

Powstała zagadka nieco trudna, ale sami jesteście sobie winni, gdyż zbyt wielu tłumaczyło się ostatnio, że „po szczytach nie poznaje”. Więc:

 • Jaki to szczyt?
 • Któż to się wspina?
 • Co brzmi w tle?

Co to, kto to?

We transfer

Komputer

wetransfer.jpgKażdy miał już chyba problem z wysłaniem e-maila z dużym załącznikiem czy z wieloma załącznikami, w sumie dużymi. Dziś, nawet „komórkowe”, zdjęcia mają sporą objętość i właściwie nie sposób wysłać komuś więcej niż kilka zdjęć jednorazowo. O filmach, które dziś także nagrywają „komórki”, nawet nie wspomnę. Jest na to sposób, usługa internetowa w portalu „We transfer” – brawo, super, aha!

Nadawca

Windows

 • W eksploratorze Windows wchodzi do folderu ze zdjęciami.
 • Zaznacza te, które chce wysłać.
 • Pstryka prawym klawiszem i wybiera „Wyślij do” | „Folder skompresowany”. W folderze ze zdjęciami powstaje plik o „jakiejś-tam” nazwie.
 • Po zakończeniu kompresowania można „jakąś-tam” nazwę zmienić.

Lady Mary, czyli potęga mitu

Niezbyt poważne

To będzie, na szczęście rzadki, post socjologiczny.

Mity.Lady.Mary.2.jpgMity.Lady.Mary.1.jpgNa początek, dla zabawy, wygooglujcie frazę „Lady Mary”. Z pewnością nie ukażą się Wam w rezultatach poszukiwania, przynajmniej nie od razu, postaci historyczne: Lady Mary (Królowa Anglii z dynastii Tudorów, ciotka Elżbiety) czy Lady Mary Wroth (poetka angielskia) ani wiersz „Lady Mary Ann” szkockiego poety Roberta Burnsa. A co się ukaże?

Lady Mary Talbot

Lady Mary Josephine Talbot, z domu Crawley, (ur. 1891) jest najstarszą córką Robert Crawleya, hrabiego Grantham i jego amerykańskiej żony Cory Crawley (z domu Levinson), a także matką obecnego dziedzica Grantham, Georgea, którego miała ze zmarłym w wypadku mężem, Matthew Crawleyem. Mary ma dwie młodsze siostry, żyjącą Edith Pelham, markizę Hexham oraz Sybil Branson, która zmarła w 1920 roku z powodu komplikacji po porodzie”. Itd…. Będzie też opisany jej wygląd zewnętrzny oraz …. osobowość i charakter.

Jeszcze śmieszniej będzie, jeśli wygooglujecie frazę „Lady Mary” w grafice Google. Znajdziecie całą masę jej (Lady Mary) zdjęć oraz odnośniki do „fryzura” oraz „stroje” (Lady Mary). A ze strony Internetowej popularnej brytyjskiej bulwarówki „Daily Mirror” dowiecie się, że „Lady Mary finally gets her happy ending as she gets married in epic Downton Abbey finale”.

Zagadka wyprzedzająca - NIEROZWIĄZANA

Niezbyt poważne

05.Bonanza.jpgCo to jest, każdy wie, ale ... KTO TO GRA ... muszę przyznać, że mnie samego zaskoczyło.

A więc: kto tak pięknie gra ?


Zagadka wyprzedzająca NIE ZOSTAŁA ROZWIĄZANA – co mimo, że powinno, jakoś mnie nie cieszy. Płyta z Bonanzą jest zbyt świeża, żeby masowo pojawiała się w sieci i przyznaję, że sam też bym nie zgadł. A tak pięknie gra Bill Frisell na płycie "When You Wish Upon a Star"

Zagadka zimowa

Niezbyt poważne

Ostatnio rozmawiałem z Krystianem i zwrócił mi uwagę na to, że dawno nie było już zagadek. Odpowiedziałem, że fakt, ale i tak zgadnie Ojciec Dyrektor, więc aż takie podniecające to nie jest. Ale...

Natomiast pomysł merytoryczny podsunęła mi Bożenka pytając: "Czy byliście ostatnio gdzieś na nartach/wodzie"? Więc:

Gdzie jeździliśmy na nartach?

Sam jestem zaskoczony, szczególnie przygotowaniem tras, bo zjeżdżanie po szerokich, równych trasach z jeszcze widocznymi "prążkami" od ratraków nie jest - przynajmniej dla mnie - czymś oczywistym.

Koncert Świąteczny 2015

Kultura, różne

Bilety – niedziela, 13 XII 2015 r., godz. 16.30

Spotykamy się w Zamku. Część biletów już uczestnikom rozdaliśmy, resztę będziemy rozdawać na miejscu. Czekamy od 16.00, w szatni.

Wieczór „gwiazdkowy”

Koncert Świąteczny 2015, Dojazd (3).pngKoncert Świąteczny 2015, Dojazd (2).pngKoncert Świąteczny 2015, Dojazd (1).pngGwiazdkowe spotkanie po koncercie odbędzie się w Książęcej Bażantarni pod Pszczyną (ok. 3 km od Zamku).

 • Adres: Barbórki 47, 43-200 Pszczyna
 • Telefon: + 48 601 406 352

Dojazd do Bażantarni jest prosty, ale … nieco nieco „dyskretny” (to eufemizm). Po ciemku trudno zauważyć odpowiedni skręt, więc należy się skoncentrować i uważać.

 • Z Pszczyny wyjeżdżamy drogą na Żory. Mijamy park po prawej i Zagrodę Żubrów po lewej. Po ciemku są mało widoczne.
 • Ul. Żorska, rondo wyjazdowe z Pszczyny. Jedziemy prosto.
 • Długa prosta, po ok. 1200 m, skrzyżowanie z napisem „Czarków”. Tu jedynie zwiększamy czujność. Jedziemy prosto.
 • Długa prosta, po ok. 1000 m mało widoczny zjazd z głównej drogi w lewo. Jest przy nim tablica informacyjna o Bażantarni, nawet odblaskowa, czyli zauważalna wieczorem, ale dopiero w ostatniej chwili. Skręcamy w lewo.
 • Teraz wąską, nieomal gruntową drogą jedziemy cały czas prosto i jak już się nieco zaniepokoicie, gdzieś po 500-700m, wjeżdża się na podjazd dużego, białego dworku na skraju lasu. Nie da się go nie zauważyć, czy ominąć. Koniec.

Po prawej mapy szczegółowe.

XML feed