Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Duma i uprzedzenie ***

Film | Recenzje

W sobotę odwiedziliśmy z Marysią kinoplex w Bielsku Białej gdzie mieliśmy zaszczyt obejrzeć kolejną ekranizację (poprzednie 1940, 1980, 1995) powieści Jane Austen. Film, moim zdaniem wyraźnie dla Pań, i to dojrzałych, zrealizowany został w konwencji teatralnej. Niepotrzebnie, bo w ten sposób główny nacisk położono na dialogi i zbliżenia, a taka realizacja stanowi trudne wyzwanie dla aktórów. Niestety jedynie Keira Knightley (Elizabeth Bennet) uniosła ten ciężar, jej świetna gra jest zresztą ozdobą filmu i to chyba na niej cały film się "oparł". To niestety za mało, bo Matthew MacFadyen (Mr. Darcy) jest beznadziejnym "ślimokiem" a nie prawdziwym Panem Darcy a reszta - z wyjątkiem może Donald'a Sutherland'a - tylko poprawna.

Za beznadziejnie nieostrą kopię kinoplex'sowi daję podwójną dwóję (2) - zdjęć więc nie jestem w stanie ocenić. Choć pannie Bennet należy się (5) z doskonałą rolę, reszta była na tyle zwykła, że w sumie oceniam film na (3). Zupełnie nie rozumiem fascynacji AMG - 4 gwiazdki to doskonała ocena i nie wiem skąd by się miała wziąć. Inna sprawa, że film ma na koncie masę nagród, więc to raczej ja się na nim nie poznałem a świat filmowy się zachwyca. Dumny, i to bez powodu, to może i jestem ale tego, że jestem uprzedzony, nie przypuszczałem.

Jeśli ktoś już lubi Jane Austen, ę-ą, czasy, które dawno minęły, lepiej poszukać w wypożyczalni serialu z 1995 roku z Colin'em Firth'em w roli Pana Darcy.

Colin Firth grał, m.in, w "Pamietniku Bridget Jones" i może przez zupełny przypadek (ale miło pomysleć, że to przemyślany żart) grał w nim zupełnie podobną rolę - "dumnego Pana Darcy". Oznaczałoby to, że czasy, które minęły wcale nie minęły a zastępując ę-ą wyrażeniami typu "cool" i "trendy" otrzymalibyśmy z "Dumy i uprzedzenia" całkiem współczesny dramat obyczajowy. To dobrze świadczy o Pani Jane Austen, ale Panu reżyserowi Joe Wright'owi (a) nie przyszło to na myśl, (b) wybrał nie tych aktorów. Wyszło coś w rodzaju ekranowej lektury, jak np. "Zemsta" Wajdy, tyle że brakuje w nim Polańskiego, Gajosa, Seweryna i Figury.

Ha! Dopiero teraz zrozumiałem fascynację AMG filmem "Duma i uprzedzenie"! Oni, w ameryce, nie mają Polańskiego, Gajosa, Seweryna i Figury, więc jeśli jakiś aktor wzruszy się na ekranie nieco bardziej przekonywująco niż Arnold Schwarzenegger - to są już w zachwycie.


Pride & Prejudice

2005 - USA / UK - 126 min. - Feature, Color
AMG Rating: ****
Director: Joe Wright