Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Życie jest cudem ****

Film | Recenzje

Życie jest cudem.jpgTo już nienowy film, ale pojawił się w kanałach cyfrowych (CANAL+FILM) i zdecydowanie wart jest obejrzenia. Następne jego „pojawienia się” (Uwaga! Trwa 150min!) to:

  • 2 kwietnia, godz. 20:00
  • 4 kwietnia, godz. 01:00
  • 9 kwietnia, godz. 00:40

Czytałem, że film „…ma wszystkie cechy typowe dla kina EMIRA KUSTURICY: nieprawdopodobną fabułę, karykaturalny sposób przedstawiania świata i groteskowy humor wykorzystujący niemal slapstickowe gagi.” To wszystko prawda, ale i nieprawda. Film ZACZYNA się, jak typowy dla Kusturicy komediodramat, ale po godzinie – w której gagów, jak np. z „..Kota”, nie brakuje - lub więcej pojawia się Kusturica nieco inny. Liryczny, może nawet serio-dramatyczny (to już pewna przesada, ale nie mam innego określenia), ciekawy i bardzo intrygujący a równocześnie niezmiennie dowcipny. Świetna rola Slavko Stimac’a (Luka), drugoplanowa Aleksandar’a Bercek’a (Velja) oraz – nie wymienionego w obsadzie – osła. Elipsa z osłem jest zresztą boska. Przez 2 godziny z napięciem czekałem, żeby się przekonać po jaka cholerę ten osioł cały czas plącze się w filmie?

W ogóle w filmie jest wszystko co trzeba: góry (przecudnej urody!), tory, pociągi, wojna, przyjaźń, miłość, śmierć, seks i – na szczęście „nieco” tylko zaznaczone - pieniądze. Dzisiejszej nocy film skończył się o 3.45 … i nie żałuję, że nie pospałem. Bardzo polecam.

Życie jest cudem

Reżyseria: Emir Kusturica
Scenariusz: Ranko Bozic, Emir Kusturica
Muzyka: Emir Kusturica, Dejan Sparavalo
Zdjęcia: Michel Amathieu
Montaż: Svetolik Zajc
Scenografia: Milenko Jeremić

Obsada:
Slavko Stimac jako Luka
Natasa Solak jako Sabaha
Vesna Trivalic jako Jadranka
Vuk Kostic jako Milos
Aleksandar Bercek jako Velja
Stribor Kusturica jako kapitan Aleksie