Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

MTB 2009, sprawozdanie

Turystyka

zl_1_gps.JPGzl_2_mapa.JPGTak, trochę dla draki, nazwałem nasz wakacyjny wyjazd na Ziemię lubuską, która jest rajem dla turystów „skołowanych”. Z mnóstwem oznakowanych szlaków rowerowych, tyle tylko, że oznakowanych głównie (prawie wyłącznie) na mapach – nie w terenie. GPS, kompas, mapa – tam! Nie! Raczej tam!

Ziemia lubuska (łac. Terra Lebus, Lubusz, niem. Land Lebus albo Lebuser Land) – kraina historyczna w Polsce i Niemczech, położona nad środkową Odrą, na zachód od Wielkopolski, na północ od Dolnego Śląska i Łużyc, na południe od Pomorza Zachodniego.

Stolicą całej ziemi lubuskiej jest Lubusz (dziś Lebus w Brandenburgii). Obecnie największym miastem regionu jest Kostrzyn nad Odrą. Ciekawostką jest, że żadna ze stolic obecnego województwa lubuskiego nie wchodziła w skład Ziemi Lubuskiej. Gorzów Wielkopolski leży na terenie historycznej Ziemi santockiej, która początkowo należała do Wielkopolski przechodząc we władanie brandenburskie w XIII wieku. Zielona Góra od początku swojego istnienia wchodziła w skład Dolnego Śląska.[Wiki]

zl_3_detka.JPGzl_4_osemka.JPGMówiąc nieco ściślej, „objeżdżaliśmy” wschodnie tereny tej krainy, leżące na styku z Wielkopolską - za to „objeżdżaliśmy” je skutecznie, głównie na rowerach. Stąd dokładnie wiemy, że kraina to piękna, LESISTA i PIASZCZYSTA. Z mnóstwem jezior malowniczo położonych wśród łagodnych (lesistych i piaszczystych) WZGÓRZ i PAGÓRKÓW, poprzecinanych kilometrami urokliwych lokalnych dróżek, pieczołowicie wybrukowanych KOCIMI ŁBAMI.

W związku z tym jest to prawdziwe eldorado dla serwisów rowerowych („wypuczone” dętki, pokrzywione obręcze) oraz dla gabinetów odnowy (opuchnięte dupy i bolące ramiona). Już wiecie dlaczego MTB?

Dla ułatwienia dodałem 2 podstrony dla Bożenki, która (jedyna!) lubi coś napisać i liczę, że mi pomoże w napisaniu sprawozdania.