Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

„Radio na fali” (The Boat That Rocked) ****

Film | Recenzje

The Boat That Rocked 03.jpgThe Boat That Rocked 02.jpgUwaga! W czwartek, 29.07 o godz. 20:00 w CANAL+ wyświetlany będzie film „Radio na fali”. Jest to pierwszy film wyreżyserowany przez Richarda Curtisa, znanego angielskiego scenarzystę („Cztery wesela i pogrzeb” [1994], „Notting Hill” [1999], „Pamiętnik Bridget Jones” [2001], ”„To właśnie miłość” [2003]), film zrealizowany w doborowej obsadzie i z REWELACYJNĄ muzyką w tle.

The Boat That Rocked 01.jpgThe Boat That Rocked 00.jpg„Radio na fali” to mocno sfabularyzowana historia pirackiej radiostacji (ponoć „Radio Caroline”), która w drugiej połowie lat 60-tych działała na statku pływającym po Morzu Północnym i nadawała … co tylko się dało odbierać (a chciało słuchać) za pomocą tranzystorowych radioodbiorników w Anglii. Jest to komedia, więc nie tylko „mocno sfabularyzowana”, ale i mocno przesadzona, więc nie należy zbyt serio traktować przytoczonych w filmie faktów, niemniej świetnie oddaje on atmosferę tamtych lat. Fascynacji muzyką, modą i wolnością, czyli seksem i rock and rollem (dragów nie zauważyłem).

Pana Hoffmana dawno nie widziałem w tak dobrej roli – tu – „Księcia”, brawurowo zagranego zakręconego prezentera radiowego. Prawie równie dobry jest Bill Nighy w roli właściciela wariackiego statku oraz – ucharakteryzowany na Hitlera – Kenneth Branagh w roli ministra, zapiekłego wroga radiowego piractwa.

Bardzo silną stroną filmu jest ścieżka dźwiękowa a piosenki (z tłumaczeniami) często tak sprytnie dobrane, że w wielu momentach stanowią jakby dodatkowy (i przezabawny) komentarz do scen. Akcji nie będę streszczał, bo film możecie jeszcze obejrzeć, zapewniam jednak, że mimo (silnie) dramatycznych wydarzeń wszystko – jak przystoi w komedii – skończy się dobrze. Kiedy oglądałem film miałem łzy w oczach, przypomniały mi się bowiem „modowe” urodzinki Marysi i z zachwytem usłyszałem Beatlesów, Rolling Stonesów, „The Kinks” i wiele, wiele innych bo muzyka ze statku nie była wyłącznie odbiciem „brytyjskiej inwazji”. Serdecznie polecam, bo choć przyznaję, że jakieś arcydzieło to nie jest, niewymyślna zabawa – gwarantowana a jak się skupić, to i dowcipy okażą się mniej rubaszne niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

„Radio na fali”

Scenariusz i reżyseria: Richard Curtis
Obsada:
Philip Seymour Hoffman - The Count („Capote”, „Wojna Charliego Wilsona”, „Wątpliwość”)
Bill Nighy - Quentin (szalony rockman z “To właśnie miłość”)
Rhys Ifans - Gavin (“Notting Hill”, “Kroniki portowe”)
Nick Frost - Dave
Kenneth Branagh - minister Dormandy
January Jones - Elenore
Tom Sturridge - Carl
Jack Davenport - Twatt
Ralph Brown - Bob
Chris O'Dowd - Simon
Tom Brooke - Thick Kevin
Rhys Darby - Angus
Will Adamsdale - John
Katherine Parkinson - Felicity
Emma Thompson - Charlotte