Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Turysta (The Tourist) ****

Film | Recenzje

The-Tourist-3.jpgThe-Tourist-2.jpg(Bardzo) stęskniłem się już za takim zwykłym (nie psychodelicznym czy agenturalnym) kryminałem i kiedy myślałem, że mogę liczyć już tylko na Herkulesa Poirot, nagle trafiłem na film „Turysta”, całkiem zgrabny „kryminał romantyczny”.

Wiem, nie ma takiego gatunku, ale skoro są komedie romantyczne? Tym bardziej, że „Turysta” jest co najmniej tak samo romantyczny jak kryminalny a podkreśla to m.in. dobór aktorów do głównych ról – Angelina Jolie i Johnny Depp. Nie mogę zbyt wiele zdradzić, ale intryga polega na tym, że Elise (Jolie), kochanka poszukiwanego oszusta podatkowego Alexandra Pearce’a, udaje się na spotkanie z nim do Wenecji. Po drodze, dla zmylenia policji (nikt nie wie, jak przestępca wygląda po operacji plastycznej) bezczelnie podrywa (a warunki ma), niewinnego nauczyciela matematyki z Visconsin Franka (Deep), spędzającego wakacje w Europie.

Ha! Biedny Frank zakochuje się (a ma w czym) i nieświadomie „występując” w roli Pearce’a staje się obiektem polowania mafii, Interpolu i sprzedajnych włoskich policjantów. Jest jednak nauczycielem matematyki (tzn. daje się ogłupić kobiecie, ale nie faktom czy liczbom) i … ciężko, bo ciężko, ale jakoś sobie radzi.

W scenariuszu wszystko jakieś bardzo mądre nie jest, ale jest Wenecja, (bardzo) eleganckie panie i panowie, pościgi na dachach i w łodziach (dramatyczne, ale nie za dużo) – będzie się podobało. Serdecznie polecam, tym bardziej, że – co mnie doprawdy rozczuliło – jest bardzo prawdopodobne, iż dacie się nabrać. Ja się nabrałem. Może nie byłem w formie, ale jeśli mnie kryminał nabrał, należą mu się 4 gwiazdki.

Turysta (The Tourist) – Francja/USA, 2010

Reżyseria:
Florian Henckel von Donnersmarck
Grają:
Johnny Depp - Frank Tupelo
Angelina Jolie - Elise Clifton-Ward
Paul Bettany - Inspector John Acheson
Timothy Dalton - Chief Inspector Jones