Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Popiołki [Little Ashes (Cenicitas)] *****

Film | Recenzje

Little Ashes, poster.jpgLittle Ashes, Dali - Cenicitas.jpgPopiołki (Cenicitas) to tytuł obrazu Salvadora Dali z lat 20-tych, na którym („niby”) to widnieje Federico Garcia Lorca a film o tym samym tytule jest … poruszającą historią ich trudnej przyjaźni, czy też – nie bójmy się tego powiedzieć – romansu.

Najprawdopodobniej z powodu brawurowych początkowych scen, które obrazują „spotkanie tytanów” w akademiku (Residencia de estudiantes) w Madrycie, film tak mnie wciągnął, że bez trudu wytrwałem do końca, mimo (średnio) śmiałych scen erotycznych, których (jeśli są z panami) raczej unikam.

Tytani

Wyobraźcie sobie, że w latach 20-tych, w tym samym akademiku mieszkali: Federico García Lorca, Luis Buñuel i Salvador Dalí. Jeśli dodam, że ich wspólnym przyjacielem (głównie Feredrico) był Manuel de Falla, możecie sobie tylko wyobrazić, co tam się działo. Kobiety, wino i śpiew (jak na szalone lata 20-te przystało), utarczki słowne, przetargi ideologiczne. Jeśli się tylko skupić, świetnie się to ogląda, tym bardziej, że znakomicie dobrano aktorów do głównych ról – nieco kobiecego Lorci (Javier Beltrán), męskiego Bunuela (Matthew McNulty) i absurdalnego Dalego (Robert Pattinson).

Nie dziwi więc (nawet mnie), że wzajemna fascynacja intelektualna, ciekawość świata i … rodząca się świadomość własnej wartości niezwykle mocno ich związała. Jakby trochę za mocno. Bo drogi tych trzech niezwykłych młodzieńców – z różnych powodów – dość szybko się rozeszły.

Scena w akademiku

Erotyka

Proszę się nie bać. Film jest rozerotyzowany, ale raczej w nastoju, gestach i słowach. Nikogo nie zbulwersuje, mimo, że „momenty” też są, ale zadziała to tak, że – podobnie jak mnie samemu (co stwierdziłem ze zdziwieniem) – po prostu zrobi się tych chłopców żal. A może żal po prostu tego, że zapamiętała przyjaźń tak wyjątkowych indywidualności nie przetrwała próby czasu. Najrozsądniejszy z całej trójki Bunuel zabrał po prostu Dalego od zadurzonego Lorci do Paryża, gdzie ich z kolei współpraca także wkrótce się skończyła (po pierwszym wspólnym filmie – „Pies andaluzyjski”).

Czyli…

Świetne zdjęcia, genialna muzyka (oryginalna, ale w “stylu” de Falli). Bardzo interesujący wątek przyjaźni pani z mężczyznami (świetna Marina Gattel w roli Magdaleny), niezłe tło obyczajowe. Prawie nie ma już takich filmów, po których chciałoby się zajrzeć do encyklopedii, jakie to (np.) wiersze napisał Lorca, co nakręcił Bunuel i kto to była „Gala” Dalego. Nie śmiem nazwać filmu „edukacyjnym” (bo takim nie jest), ale dawno nie widziałem obrazu tak skłaniającego do myślenia czy poszukiwania. Serdecznie polecam.

Popiołki (Little Ashes) [2009, Hiszpania]

Reżyseria: Paul Morrison
Grają:

  • Robert Pattinson – Salvador Dalí
  • Javier Beltrán – Federico García Lorca
  • Matthew McNulty – Luis Buñuel
  • Marina Gatell – Magdalena