Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

11-09 Mała i Wielka Fatra

Foto | Turystyka

Przeł. ChyżkiWidok z Ploski na BorisovBardzo możliwe, że ulegam złudzeniom, prawie pewne, że z wiekiem staję się nadmiernie sentymentalny (nawet ckliwy), ale muszę się Wam do czegoś przyznać.

W Wielkiej Fatrze, jesienią i to w jej „najlepszej” części (Ostredok – Ploska – Rakytov) byłem po raz pierwszy i – czegokolwiek bym sobie nie przypominał oraz biorąc różne czynniki pod uwagę – są to NJAŁADNIEJSZE GÓRY, jakie w życiu widziałem. Mają one, jak Bieszczady obniżoną, w wyniku pasterstwa, górną granicę lasu, ale w odróżnieniu od Bieszczadów, powyżej lasu pokrywają je nie połoniny, (czy jak w innych górach kamienie albo kosodrzewina) a …. TRAWNIKI. Mega-Wimbledon, nie żartuję.

Rozumiem, że wrzesień był w tym roku wyjątkowo ciepły. Że Wielka Fatra położona jest nieco (niewiele, ale zawsze) na południe od Karpatów – czyli było tam jeszcze trochę cieplej. Niemniej aż TAK ZIELONYCH (zielono - rudawych), ogromnych połaci stoków, przełęczy i szczytów – dotąd nie widziałem.

Mała i Wielka Fatra 2011 (zdjęcia Zuzi)

Wiem, że określenie „najładniejsze” (oraz inne mocno emocjonalne „NAJ”) jest na tyle subiektywne, że na dobrą sprawę nie powinno się go używać. Mnie się podoba a komuś innemu nie. Kropka. Mimo wszystko, nawet jeśli (odrobinę) przesadzam, Wielka Fatra tak mnie zaskoczyła, że warto zwrócić na te góry uwagę. Są blisko, w porównaniu z Małą Fatrą czy Tatrami to wręcz pustkowie (mnie pasuje) a oczyma wyobraźni widzę, co na tych zielonych łąkach, teraz upstrzonych zimowitami, dzieje się późną wiosną!

Co ciekawe, nie tylko ja straciłem rozum na punkcie tych zielonych łąk. W wikipedi znajdziecie takie oto zdjęcie zatytułowane: „Typical terrain of the Great Fatra