Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Latający mnich i tajemnica da Vinci ***

Film | Recenzje

Cyprian_0.jpgDawno nie widziałem tak mizernego filmu z tak ogromnym potencjałem. Film nikomu nie zaszkodzi, ale nie mam serca jakoś specjalnie go polecać, natomiast nie mogę przemilczeć, że …

Bohaterem filmu, czyli „latającym mnichem” jest brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru. Burzliwa (zbójecka) historia jego młodości i tajemnicze rękopisy Leonarda (Dan Brown?) są już marketingowym pomysłem Pani scenarzystki, a szkoda, bo jest to postać historyczna (Franz Ignatz Jäschke), wystarczająco ciekawa, żeby nakręcić o niej film.

Cyprian, o którym – przyznaję – nie wiedziałem był bowiem pierwszym botanikiem Pienin (także Tatr) i zgromadził imponującą kolekcję roślin (czyli zielnik) z tego terenu. Był również zafascynowany lataniem i studiował mechanikę skrzydeł ptaków.

… Byłem w Spiskiej Beli na placu, gdzie na polecenie arcybiskupa Nitry Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec spalono tę diabelską machinę. Została ona wykonana przez o. Cyprian z klasztoru lechnického (który od kamienia, z którego jest zbudowany, ludzie nazywają Czerwony Klasztor). Podczas spalania, obecnych było wiele osób i kanoników Kapituły Spiskiej…[Wiki.sk]”

Cyprian_1.jpgCyprian_2.jpgLegenda głosi, że Cyprian zbudował inny zestaw skrzydeł, bardziej przemyślany i trwalszy, na którym zdecydował się na lot z wysokiej skalistej góry. Nikt nigdy nie widział go od czasu.

I to się zgadza, bo wzbijając się z Trzech Koron, brat Cyprian doleciał aż do Morskiego Oka, gdzie – za bezczelność i ku przestrodze mu współczesnych oraz przyszłych pokoleń – został zamieniony w skałę. Stoi tam do dziś, pod nazwą „Mnich”.

Za intrygujące historyczne skojarzenia i – naprawdę – fantastyczne zdjęcia klasztoru oraz Pienin dałbym więcej gwiazdek, ale film jest nieco nudnawy i nieumiejętnie (oraz niepotrzebnie) sugeruje „głębię” (zbrodnia – pokuta - zbawienie), której wcale nie udało się autorom przekazać. Szkoda.

Latający mnich i tajemnica da Vinci (Legenda o lietajúcom cypriánovi) [2010, Czechy, Polska, Słowacja, Węgry]

Scenariusz i reżyseria: Mariana Čengel-Solčanská
Zdjęcia: Ramúnas Greičius , Stefan Bucka
Grają:

  • Marko Igonda - Cyprián
  • Aleksandr Domogarow - Valent Greš
  • Paweł Małaszyński - Martin
  • Karolina Kominek-Skuratowicz - Barbora
  • Ivan Romančík - Albert