Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

12-08 Oščadnica latem

Turystyka

Wielka Racza

IMG_8722.JPGIMG_8667.JPGNa zachodnich stokach Wielkiej Raczy jeździliśmy na nartach zimą i szczerze mówiąc, spodziewałem się, że latem będą to (co najmniej) nieciekawe o ile nie zdewastowane – jak na Pilsku – zbocza skąd inąd całkiem fajnej góry.

O wyborze Oščadnicy na miejsce wypadowe zadecydowała więc bardziej kolejka linowa Laliky niż cokolwiek. Niestety, informuję, że kolejka w lecie nie działa, za to działa wyciąg krzesełkowy Dedovka, gdzie na wys. 930m n.p.m. znajduje się „centrum rozrywki” z (m.in.) basenem, po którym kulają się takie ogromne, przezroczyste balony z ludźmi w środku – bardzo śmieszne.

Ale … szczęka mi opadła, cała Dedovka (nazywa się to „Chaty na Rači”) to jeden wielki zielony kobierzec upstrzony, głównie żółtymi, kwiatami. Zresztą, cały szlak na Raczę jest taki – tylko wyżej trawniki zastępują pola jagód. FANTASTYCZNE, wcale nie przesadzam.

Igor, Wielka Racza

Vychylovka

Kolejka

IMG_8776.JPGIMG_8746.JPGJest to – przyznaję najatrakcyjniejsza – część dawnej (zbudowanej na pocz. XX w.) kolejki wąskotorowej prowadzącej z Oščadnicy do Lokcy na Orawie. Trasę o długości kilku kilometrów odnowiono w 1994 roku a kolejka pokonuje na niej stromy stok i różnicę wzniesień 217 m. … przy pomocy zwrotnic, czyli zygzakiem.

Rzeczywiście robi to wrażenie, gdy kolejka sapiąc i dysząc (a para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy) wspina się coraz wyżej a – jeśli przypadkiem usiądzie się po prawej – cały czas widać coraz bardziej „z góry” tory, po których jechało się przed chwilą.

Skansen

IMG_8886.JPGIMG_8860.JPGTrasa kolejki ciągnie się przez teren Muzeum Wsi Kysuckiej, gdzie zebrano 34 obiekty wiejskie, pochodzące z różnych stron regionu Kysuce. Skansen, jak skansen – widziałem ciekawsze – za to położenie ma kapitalne. Budynki rozmieszczone są na dość dużym terenie wśród drzew i łąk – jeszcze bardziej kwiecistych niż te na Raczy.

Najlepsza jest (chyba) gospoda ze wsi Korňa i to nie tylko ze względów architektonicznych. Ależ tam podają szarlotkę!

Stará Bystrica, Orloj

IMG_8901.JPGTrochę nie wypada mi krytykować, bo co rusz polecano nam Orloja jako wielką atrakcję ale … to jest proszę Państwa typowa „zemsta kosmosu”. Przyznaję, że nieco podobna do Praskiego Orloja (zegara astronomicznego znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego), tyle tylko, że Orloj z Pragi pochodzi z 1410 roku a ten z Bystrzycy… no cóż.

Wszystko co godzinę gra i buczy a seksowny męski głos z głośników tłumaczy – w przydługiej prelekcji – o co chodzi. Ciekawe, że Gosia – architekt, jakoś nie zemdlała, więc może niepotrzebnie się czepiam?