Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Dziewczyna na rowerze [Girl on a Bicycle] (2013) ****

Film | Recenzje

Girl.on.the.Bicycle.EN1.jpgGirl.on.the.Bicycle.DE1.jpgGirl.on.the.Bicycle.1.jpg„Dziewczyna na rowerze” (niem. „Liebe und andere Turbulenzen”) to anglojęzyczna komedia romantyczna autorstwa Jeremy Levena („Don Juan de Marco”), wyprodukowana w EU a nakręcona (pięknie) w Monachium i Paryżu.

Specjalnie napisałem EU, bo film jest właściwie reklamą „wielokulturowości”, bowiem bohaterowie, mówiący (i myślący!) w różnych językach porozumiewają się po angielsku, także w łóżku (!). Jest też świetną reklamą Monachium i (głównie) Paryża, ich imponujących plenerów i przytulnej atmosfery tych miast.

Jeśli jesteście w stanie uwierzyć filmowemu trikowi, że piękne, inteligentne kobiety lgną do przeciętnych, bardzo normalnych mężczyzn (model – „tatuś”), to jest szansa, że słodka i często dowcipna "Dziewczyna na rowerze" was wciągnie.

Włoch Paolo (Vincenzo Amato) mieszka w Paryżu, po którym jeździ autobusem turystycznym opowiadając klientom o mieście, jego zabytkach i ciekawostkach, równocześnie „po cichu”, nieco na boku wyjaśniając na różne sposoby, jak to Włochy są lepsze od Francji.

Paolo właśnie zaręczył się z Gretą (Nora Tschirner), jego dziewczyną, atrakcyjną, dowcipną niemiecką stewardesą. Niestety wkrótce potem przyciąga jego uwagę urocza Francuzka, Cécile (Louise Monot), która jeżdżąc po mieście na rowerze, raz za razem pojawia się obok autobusu Paola na światłach, rondach itp.

Za sprawą niedorzecznych powikłań życie Paola dosłownie staje na głowie a w efekcie biega on dziarsko „w szerokim rozkroku” tam i z powrotem między Gretą i Cécile, cały czas próbując utrzymać niezręczną sytuację w tajemnicy przed Gretą. Jest to oczywiście wariacja na temat jednej z klasycznych komediowych układanek: „Jak to się robi z dwoma pannami na raz”, ale tu sprawę komplikuje dodatkowo dwójka małych dzieci Cécile oraz przyjaciel Paola, Derek (Paddy Considine).

Ponieważ wszystko jest lekkie jak piórko a Jeremy Leven, reżyser i scenarzysta, wplótł do fabuły kilka dobrych międzynarodowych dowcipów, film całkiem przyjemnie się ogląda tym bardziej, że jak na gatunek przystało, wszystko dobrze się kończy. Na deser „prawie” finałowa scena z filmu, która ilustruje banalną mądrość, że muzyka jednak łagodzi obyczaje.

Con te partirò

Dziewczyna na rowerze [Girl on a Bicycle] [Liebe und andere Turbulenzen] (2013)

Reżyseria: Jeremy Leven.
Scenariusz: Jeremy Leven.
Muzyka: Craig Richey.
Grają:

  • Nora Tschirner – Greta, Niemka, stewardesa German Wings.
  • Vincenzo Amato – Paolo, Włoch, przewodnik turystyczny.
  • Paddy Considine – Derek, Anglik, muzyk, kolega Vincenza.
  • Louise Monot – Cécile, Francuska, „dziewczyna z reklamy” (dziewczyna na rowerze).
  • Stéphane Debac – Francois, Francuz, pilot German Wings.