Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Adobe Premiere, zapisywanie czyli "eksportowanie" filmów

Multimedia

Jest to tekst, który przygotowałem kiedyś dla MUC Moniki w odpowiedzi na pytanie: "Mam film z kamery cyfrowej, obrobiłam go w programie do edycji filmów, co teraz mam z nim zrobić?".

Wszystkie informacje dotyczą jakichś konkretnych programów i przykładów postępowania.
W dziedzinie multimediów wszystko tak szybko się zmienia, że za kilka miesięcy takie informacje stają się nieaktualne, ale .... filozofia pozostaje i mam nadzieję, że do czegoś się przyda.

Ha!

Eksportowanie filmów z Adobe Premiere’a to nie taka prosta sprawa. Powodem jest cała masa kodeków obecnych na rynku i bałagan z nimi związany. Zawsze da się coś zrobić, ale trzeba myśleć głównie o tym, co z filmem ma się dalej dziać. Szczegółów jest mnóstwo i nie sposób wszystko napisać w podręczniku typu „Basic”, niemniej chętnie każdy temat rozwinę.

Dużo piszę o MPEG-2 (format używany na DVD, w telewizji cyfrowej), bo wydaje mi się, że to jedynie profesjonalne rozwiązanie w całej komputerowej zabawie w filmy. MPEG-2 został wymyślony dość dawno, dla telewizji cyfrowej a po zaakceptowaniu go przez DVD w zasadzie nic już go nie położy. Na końcu tekstu umieściłem – już nie moje - ciekawe uwagi dotyczące standardów kompresji oraz zapisywania (archiwizacji) filmów znalezione w Internecie.