Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Everest (2015) ****

Film | Recenzje

Everest_Chart.jpgEverest_Poster.jpg1996 Mount Everest disaster” tak nazywa się 2 dni (10-11 maja 1996 roku), podczas których pod Mount Everestem zginęło 8 alpinistów: w tym 3 przewodników z zespołów trekkingowych „Adventure Consultants” oraz „Mountain Madness”. Wśród ofiar znaleźli się Nowozelandczyk Rob Hall, legendarny wspinacz, który (pomijając Szerpów) najwięcej razy (do roku 1996 – 5 wejść) był na Evereście oraz Scott Fisher, pionier beztlenowej wspinaczki w Himalajach.

Najciekawsze jest to, że tragedia miała swego kronikarza, gdyż jednym z uczestników wyprawy „Adventure Consultants” był dziennikarz John Krakauer, który opisał wydarzenia w książce „Wszystko za Everest [Into Thin Air]” i która otrzymała nagrodę Pulitzera w 1998. Łatwo się domyślić, że w dzisiejszym – głodnym krwi i ofiar – świecie wyprawa a potem książka Krakauera musiała spowodować obfity (to eufemizm) szum medialny. Filmy, niezliczone wywiady, artykuły itp..

A jak jest prawda? Proszę Państwa, gdyby sprawa nie dotyczyła tragicznych śmierci silnych i zdrowych ludzi, byłoby to wręcz zabawne. W roku 1996 zginęło na Evereście 12 osób. Na szczyt weszły 84, czyli spółczynnik „śmiertelności” był 14%. Średnia historyczna wynosiła wtedy 25% a w tym kontekście rok 1996 był JEDNYM Z NAJBEZPIECZNIEJSZYCH sezonów na najwyższej górze świata. Ostatnio (2013) na szczyt wspięło się 658 osób (w jednym roku!) a 8 wspinaczy zginęło. Oznacza to 99% szans na „przeżycie”, czyli bułka z masłem, szczególnie w porównaniu z najbardziej „morderczą” Annapurną, na której przeżywa tylko 50% wspinaczy (do 2013 roku łącznie 55 ofiar na 109 wejść).

Po co to piszę? Nie chcę umniejszać tragizmu wydarzeń z 1996 roku, ani heroizmu ich uczestników, ale … jeśli w ciągu 2 tygodni w bazie pod Everestem było 20 wypraw (!) a jednego dnia (10 maja) na szczyt wchodziły równocześnie 34 osoby, co to jest?

O tym, co to jest, dlaczego i jak opowiada film „Everest”. Na dobrą sprawę przedstawia zdarzenia całkiem nieźle, świetnie oddając nastrój „balangi”, jaką w sumie były obie komercyjne wyprawy oraz dramatyzm późniejszej sytuacji. Na szczęście – moim zdaniem – autorzy uniknęli poruszania kontrowersyjnych tematów, czyli kto, kogo i dlaczego, co zawsze jest ponoć „najciekawsze”, oraz sprytnie ominęli jakiekolwiek diagnozy, czyli temat „jak to właściwie mogło się stać”.

"Everest" - zapowiedź

Niestety, już zupełnie niepotrzebnie, weszli na minę amerykańskich „sprawności logistycznych” (helikopter), ale się nie czepiam, bowiem „Everest” nie jest filmem dokumentalnym i jest tego niewiele. Nie liczcie na to, że dowiecie się jakiejś „prawdy” czy „wyjaśnienia”, za to możecie liczyć na świetne – nie przesadzam – zdjęcia, niewiele górskich dyrdymał („Tak, jest rywalizacja między nami, ale ostatecznie i tak wygrywają ją góry”) i innych banałów (rozmowa umierającego Roba Halla z żoną była w oryginale lepsza). Aktorzy są w porządku, Scott Fisher Was rozjuszy (stary, wyluzuj), Rob Hall wzbudzi sympatię a Rosjanin Anatolij Bukriejew zachwyci.

Uwaga! Bukriejew zginął rok później, pod Annapurną a na poświęconej mu tablicy pamiątkowej napisano: „Góry nie są stadionami, na których zaspokajam swoje ambicje. Są katedrami, w których praktykuję swoją religię”. Ładnie, tym bardziej, że „religijna” interpretacja górskiego, samobójczego uzależnienia ułatwiłaby odpowiedź na trywialne – żałuję, ale zadano je w filmie – pytanie: „dlaczego wchodzisz na Everest”?. Wchodzę, bo wierzę.

Aha! Na koniec chciałem Was ostrzec przed (ewentualnym) przeczytaniem książki Johna Krakauera. Nie, żebym coś do niej miał, ale została napisana przez człowieka, który o Evereście wyraził się następująco: „Climbing Mount Everest was the biggest mistake I've ever made in my life. I wish I'd never gone. I suffered for years of PTSD, and still suffer from what happened. I'm glad I wrote a book about it. But, you know, if I could go back and relive my life, I would never have climbed Everest.[The Huffington Post]”.

Nie wierzysz, nie wchodź.


Everest (2015)

Reżyseria: Baltasar Kormákur.
Scenariusz: William Nicholson, Simon Beaufoy.
Grają:

 • Jason Clarke – Rob Hall
 • Ang Phula Sherpa – Ang Dorjee
 • Thomas M. Wright – Michael Groom
 • Martin Henderson – Andy 'Harold' Harris
 • Tom Goodman-Hill – Neal Beidleman
 • Charlotte Bøving – Lene Gammelgaard
 • Pemba Sherpa – Lopsang
 • Amy Shindler – Charlotte Fox
 • Simon Harrison – Tim Madsen
 • Chris Reilly – Klev Schoening
 • Ingvar Eggert Sigurðsson – Anatoli Boukreev
 • John Hawkes – Doug Hansen
 • Naoko Mori – Yasuko Namba
 • Michael Kelly – Jon Krakauer