Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Mowa jest srebrem

Niezbyt poważne

Venus.of.Willendorf.jpgPewnego dnia, Hotentoci (Hottentotten) zatrzymują mordercę (Attentäter), oskarżonego o zabójstwo pewnej matki (Mutter) hotentockiej (Hottentottenmutter), która w dodatku jest matką miejscowego głupka i jąkały (Stottertrottel). Taka matka po niemiecku zwie się Hottentottenstottertrottelmutter, zaś jej zabójca nazywa się Hottentottenstottertrottelmutterattentäter.

Miejscowi schwytali mordercę i umieścili go prowizorycznie w zabitej deskami klatce na kangury (Beutelrattenlattengitterkotter), lecz więźniowi udaje się uciec. Rozpoczynają się poszukiwania. Po chwili do wodza przybiega hotentocki wojownik krzycząc:

— Złapałem zabójcę! (Attentäter).
— Tak? Jakiego zabójcę? — pyta wódz.
— Beutelrattenlattengitterkotterattentäter — odpowiada wojownik.
— Jak to? Tego zabójcę, który jest w klatce na kangury? — pyta hotentocki wódz.
— Tak — odpowiada tubylec — to jest ten Hottentottenstottertrottelmutterattentäter (zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały).
— Aha! — rzecze wódz Hotentotów — trzeba było od razu mówić, że schwytałeś Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkotterattentäter!

”Zabójca (Attentäter) hotentockiej (Hottentotten) matki (Mutter) głupka i jąkały (Stottertrottel) umieszczony w klatce (Kotter) zabitej deskami (Lattengitter) przeznaczonej do przechowywania schwytanych kangurów (Beutelratten) jest postacią z anegdoty Juliana Tuwima. Przytacza go w swojej monografii absurdu „Pegaz dęba”, do której materiały zbierał w latach 20. i 30”. [wiki]

(RN).
Bardzo to zabawne, ale …

  • Beutelratten – to opos a nie kangur. Do klatki na oposy (są malutkie) nie dałoby (raczej) się „zamknąć” mordercy.
  • Monografia Tuwima jest trudno dostępna, ale jej skan [VERLAG OTTO SAGNER, MÜNCHEN 1966], można pobrać w portalu Kubon & Sagner.
  • Długie słowa nie są cechą wyłącznie języka niemieckiego. Rekord (podobno) to szwedzkie, 128-literowe, słowo:

    ordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlägeningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussioninläggförberedelsearbeten,

    czyli "prace przygotowawcze do udziału w dyskusji nad systemem utrzymania wsparcia materialnego symulatora nadzoru z powietrza dla północno-wschodniej części artylerii nadbrzeżnej Bałtyku".