Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Drupal

Zapis w dzienniku

Drupal

Zapis w dzienniku to coś w rodzaju notatnikia, a którym automatycznie zbierane są "zapisy" użytkowników. Najłatwiej dodać zapis wybierając "Dodaj zawartość" z menu a następnie odnośnik "Dodaj nowy zapis w dzienniku".

Komunikat 2048

Drupal

Zupełnie przypadkiem ujawniła się pewna cecha naszego portalu (jako portalu internetowego), która wzbudziła pewne - drobne, ale jednak - kontrowersje.

Najczęściej odwiedzane.

Jakieś 2 tygodnie temu urchomiłem w portalu bajer polegający na wyświetlaniu najczęściej odwiedzanych stron: "W ogóle" oraz "W tym tygodniu". Portal jest raczej rzadko odwiedzany i wystarczy niewiele odwiedzin (2-3), żeby wypromować stronę na listę "tygodniową". Wtedy nagle ... zaczęły pojawiać się na liście posty bardzo stare, już prawie zapomniane, a nawet "tajne" (afera ze Świętym Mikołajem). Skąd?

Filmy, dzińdziory oraz 3G

Drupal

Filmy w portalu - akcja zakończona

Informuję, że akcja "filmy w portalu RN" została zakończona a nowy typ zawartości "plik wideo" - opracowany i sprawdzony. Można próbować, choć i tak umieszczenie klipu wymaga pracy i sprytu.

Dzińdziory na korcie - c.d.

Dziś ok. 15.00, na korcie nr 2, nasza dzińdziora Agnieszka Radwańska gra w Wimbledonie z ... Kim Clijsters (rozstawioną z numerem 2). Będę kibicował, ale w wygraną Agnieszki niestety nie wierzę. Belgijka to zawodniczka z najwyższej półki a Radwańska (217 na liście WTA!) po raz pierwszy startuje w wimbledońskim turnieju seniorek. I tak - przechodząc do 4-tej rundy (1/8 finału) - odniosła ogromny sukces i powoli, po cichu, staje się prawdziwą tenisistką. Brawo!

Ach! Te filmy

Drupal

Zupełnie niedawno Mirek dodał do naszego portalu piękny klip filmowy p.t. "Rzeczywistość" (...zobacz). Niestety - jak w wielu innych przypadkach - diabeł siedzi w szczegółach i drobny błąd spowodował, że post nie wygladał tak, jak autor się spodziewał a poza tym "zniknął", tzn. nie pojawił się na stronie głównej.

Już kiedyś w dziale "Wiedza tajemna | O co kurna tutaj chodzi" napisałem kilka słów o filmach w portalu i tam kieruję kroki ambitnych twórców. Wiem, że napisałem niezrozumiale, wiem, że to bełkot, ale na razie nic lepszego nie umiem polecić. Jeśli będziecie mnie informować o kłopotach z tworzeniem postów i zadawać pytania - wszystko chętnie wyjaśnię i odpowiem, ale co mam wyjaśniać - i komu - jeśli nic nie wiem o kłopotach.

Filmy w portalu

Drupal

Umieszcza się jako "zawartość" typu plik wideo, ale najpierw klip trzeba przygotować.

 • Format FLV. Ostatnio popularny staje się nowy format wideo - FLV. Taki film jest odtwarzany na stronie za pomocą specjalnej kontrolki (FLV Player'a), która działa lepiej i niezawodniej niż Mocrosoft'owy Media Player. Format wspierany jest przez Adobe a lubiany przez Google i YouTube, więc nie ma się co zastanawiać i .... przechodzić na FLV.
 • Program. Polecam Riva FLV Encoder - prosty, sprawny i darmowy

Grafika w portalu

Drupal

Załączniki

Grafikę można dołączyć do postu jako załącznik. U dołu formularza, w którym dodaje się post, jest grupa pól nazwana "Załączniki" a w niej:

 • Pole "Dodaj nowy plik" z klawiszem "Przeglądaj"
 • Klawisz „Dołącz”
 • Po naciśnięciu "Przeglądaj" wyświetla się dialog "Wysyłanie pliku" oraz foldery i pliki z Twego komputera.
 • Wybierasz ten, który chcesz wysłać jako załącznik i pstrykasz "Otwórz".
 • Folder i nazwa pliku pojawią się w polu "Dodaj nowy plik" a wtedy pstrykasz w klawisz "Dołącz"
 • Chwilę to trwa, a po chwili wysłany plik pojawi się na liście wysłanych załączników. Tej listy na początku nie ma a tworzy się tylko po dodaniu załącznika. Jest szara, nad polem „Dodaj nowy plik”.
 • Metodą „Przeglądaj” | Dołącz” możesz dodać następny plik itp.
 • Po skończeniu wykonujesz „Dodaj | Wyslij” na samym dole formularza. Inaczej nic naprawdę w Internecie się nie znajdzie.

Gdzie to jest "fizycznie"?

To była technika, teraz technologia.

 • Najpierw wszystkie pliki "fizycznie" są na Twoim komputerze
 • Po dodaniu jako załącznik wysyłane są na serwer do foldera /files/romek/ i od tego momentu tam też są "fizycznie".
 • Czyli są dwa - jeden u Ciebie, drugi - na serwerze w internecie, ale tylko ten drugi można na stronie zobaczyć.
 • Załóżmy, że chcesz wysłać "a29.jpg", który masz u siebie na komputerze w "Moje Dokumenty\Moje obrazy\Zdjęcia\a29.jpg".
 • Po wysłaniu („Przegladaj” | „Dołącz” itp - j.w) znajdzie się on w Internecie. Będzie miał „adres” "http://www.romek.netrom.pl/files/romek/a29.jpg" to jest tzw. URL (ang. Uniform Resource Locator).

Jak to pokazać?

Na razie masz post i załącznik, ale jeszcze nic nie widać. Więc wracamy do tematu - dołaczone do postów (i wysłane na serwer) pliki można wyświetlić na dwa sposoby.

 • Bezpośrednio: używjąc tagu <img>.
  Niestety grafika o szerokości > 500 pikseli - zamieszczona bezpośrednio w tekście - powoduje "wypadanie" strony na prawo. Oczywiście zależy to od rozdzielczości, której używasz i przy większej można tego w ogóle nie zauważyć.
  Niestety widziałem nie raz komputery z ekranem rozdzielczości 800x600 (stąd ta tajemnicza liczba "500" - można popróbować, czy nie może być większa) i duże obrazki oraz strona tytułowa, wyglądają wtedy strasznie. Zamieszczając grafikę wystarczy użyć argumentu width=500 w tagu <img> oraz odnośnika do oryginalnego obrazka. Jeśli wpiszesz tu:
  <a href="files/romek/a29.jpg"><img src=files/romek/a29.jpg width=300 alt="romek patrzący"></a>(Jak widać nie trzeba podawać całego URL, wystarczy końcówka bez nazwy portalu - ten bowiem fragment URL doda się sam).

XML feed