Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Niezbyt poważne

Mowa jest srebrem

Niezbyt poważne

Venus.of.Willendorf.jpgPewnego dnia, Hotentoci (Hottentotten) zatrzymują mordercę (Attentäter), oskarżonego o zabójstwo pewnej matki (Mutter) hotentockiej (Hottentottenmutter), która w dodatku jest matką miejscowego głupka i jąkały (Stottertrottel). Taka matka po niemiecku zwie się Hottentottenstottertrottelmutter, zaś jej zabójca nazywa się Hottentottenstottertrottelmutterattentäter.

Miejscowi schwytali mordercę i umieścili go prowizorycznie w zabitej deskami klatce na kangury (Beutelrattenlattengitterkotter), lecz więźniowi udaje się uciec. Rozpoczynają się poszukiwania. Po chwili do wodza przybiega hotentocki wojownik krzycząc:

— Złapałem zabójcę! (Attentäter).
— Tak? Jakiego zabójcę? — pyta wódz.
— Beutelrattenlattengitterkotterattentäter — odpowiada wojownik.
— Jak to? Tego zabójcę, który jest w klatce na kangury? — pyta hotentocki wódz.
— Tak — odpowiada tubylec — to jest ten Hottentottenstottertrottelmutterattentäter (zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały).
— Aha! — rzecze wódz Hotentotów — trzeba było od razu mówić, że schwytałeś Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkotterattentäter!

Efekt Streisand

Niezbyt poważne

Efekt Streisand – rodzaj internetowego zjawiska, w którym na skutek prób cenzurowania lub usuwania pewnych informacji (plików, zdjęć czy nawet całych stron internetowych) dochodzi w krótkim czasie do rozpowszechnienia ich wśród jak najszerszej grupy odbiorców, np. poprzez stosowanie tzw. mirrorów bądź poprzez sieci peer-to-peer.

Rozgłos towarzyszący poszukiwaniu takiej, choćby błahej, informacji wpływa na wrażenie zwiększania się jej „wartości” dla potencjalnych odbiorców, co w efekcie przekłada się na wzrost jej popularności. Przykładem efektu Streisand była sytuacja po publikacji w Internecie w lutym 2009 roku filmu z rozmową Kamila Durczoka, w którym prezenter Faktów TVN używa wulgarnych słów. Telewizja TVN bezskutecznie próbowała zabronić rozpowszechniania nagrania, powołując się na prawa autorskie [Wiki].

Pazerność. Barbara Streisand

Posiadłość w MalibuPrzyczyny wywołania Internetowej burzy są różne, ale jednym z najbardziej spektakularnych jest pozew Barbary Streisand przeciwko autorom projektu „California Coastal Records Project”. Projekt polegał na bardzo dokładnym sfotografowaniu całego wybrzeża Kalifornii w celach naukowych i opublikowaniu tych zdjęć. Miało to na celu zwrócić uwagę opinii publicznej na erozję morskiego brzegu, uświadomić zagrożenie, nakłonić władze do przeciwdziałania itp.

Adwokaci Pani Barbary znaleźli, na jednym z 12 tysięcy (!) opublikowanych zdjęć („Image 3850”), bardzo dobrą lotniczą fotografię jej posiadłości w Malibu. Hurra! Zakasali rękawy i wystąpili z pozwem o naruszenie prywatności, żądając odszkodowania w wysokości … 50 tyś. USD!

Pozew – skrajnie durny – chyba nawet nie trafił na dobre do sądu, ale … wywołał nieprzewidziany oddźwięk w Internecie. Przed pozwem zdjęcie 3850 pobrane zostało 6 razy, z czego 2 razy pobrali je adwokaci Streisand a potem … w ciągu miesiąca dom Pani Barbary obejrzało 420 000 internautów!

Od tego właśnie wybuchu popularności i ważności czegoś zupełnie błahego wzięła się nazwa zjawiska – „Efekt Streisand”.

Ortodroma

Niezbyt poważne

Zadanie.

Ortodroma.Mercator.pngTestuję program odbierający informacje o położeniu, wysyłane przez urządzenia (specjalne radiotelefony) wyposażone w lokalizatory GPS. Urządzenia nadają, ja odbieram, OK. Oczywiście nie chce mi się chodzić bez sensu po mieście, żeby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie, więc wymyśliłem, żeby zmajstrować symulator, który będzie „wysyłał do programu” takie same (podobne) informacje, zmieniające się np., co 10 sek.

Wprost niepojęte!

Miałem – sądziłem, że trafiony – prosty pomysł. Mam punkt o współrzędnych (np.) 50° 09’ N, 18° 37’ W (w pobliżu Rybnika). Potrzebuję wyznaczyć kilkanaście punktów na obwodzie koła o promieniu 1 mili (jestem sprytny, bo 1 mila = 1’ kątowa), czyli szukam punktów końcowych dowolnej (w początkowych kierunkach N, NNE, NE, NEE, E itd.) ortodromy o długości 1 mili, której punkt początkowy mam podany. Sądziłem, że to jakieś zadanie z nawigacji i (w miarę) łatwo znajdę rozwiązanie w Internecie, ale gdzie tam!

Można znaleźć 125 678 (słownie: sto dwadzieścia pięć tysięcy sześćset siedemdziesiąt osiem) webowych aplikacji, które rysują kółka na mapie, opisują jakieś kosmiczne sposoby wykorzystania Google Apps, ale żadnych wzorów (formuł, zależności, równań) – nie znalazłem. Kiedy w końcu na stronie poświęconej nawigacji żeglarskiej, przeczytałem, że mam to zrobić za pomocą „nawigatora” jachtowego GXT-590 (najlepiej w wersji PRO-NAV), poddałem się i … zrobiłem wszystko sam.

Zagadka 3 w 1

Niezbyt poważne

Od dawna mam ten klip, ale w oryginale był bez dźwięku, co czyniło go zbyt nudnym, żeby zmuszać Was do oglądania. Ostatnio do akcji zagadkowej włączył się MUZ Marcin i zmajstrował nie tylko „score”, czyli muzykę, ale i dźwięk, co wydawało mi się (dotąd) wręcz niemożliwe.

Powstała zagadka nieco trudna, ale sami jesteście sobie winni, gdyż zbyt wielu tłumaczyło się ostatnio, że „po szczytach nie poznaje”. Więc:

  • Jaki to szczyt?
  • Któż to się wspina?
  • Co brzmi w tle?

Co to, kto to?

Lady Mary, czyli potęga mitu

Niezbyt poważne

To będzie, na szczęście rzadki, post socjologiczny.

Mity.Lady.Mary.2.jpgMity.Lady.Mary.1.jpgNa początek, dla zabawy, wygooglujcie frazę „Lady Mary”. Z pewnością nie ukażą się Wam w rezultatach poszukiwania, przynajmniej nie od razu, postaci historyczne: Lady Mary (Królowa Anglii z dynastii Tudorów, ciotka Elżbiety) czy Lady Mary Wroth (poetka angielskia) ani wiersz „Lady Mary Ann” szkockiego poety Roberta Burnsa. A co się ukaże?

Lady Mary Talbot

Lady Mary Josephine Talbot, z domu Crawley, (ur. 1891) jest najstarszą córką Robert Crawleya, hrabiego Grantham i jego amerykańskiej żony Cory Crawley (z domu Levinson), a także matką obecnego dziedzica Grantham, Georgea, którego miała ze zmarłym w wypadku mężem, Matthew Crawleyem. Mary ma dwie młodsze siostry, żyjącą Edith Pelham, markizę Hexham oraz Sybil Branson, która zmarła w 1920 roku z powodu komplikacji po porodzie”. Itd…. Będzie też opisany jej wygląd zewnętrzny oraz …. osobowość i charakter.

Jeszcze śmieszniej będzie, jeśli wygooglujecie frazę „Lady Mary” w grafice Google. Znajdziecie całą masę jej (Lady Mary) zdjęć oraz odnośniki do „fryzura” oraz „stroje” (Lady Mary). A ze strony Internetowej popularnej brytyjskiej bulwarówki „Daily Mirror” dowiecie się, że „Lady Mary finally gets her happy ending as she gets married in epic Downton Abbey finale”.

Zagadka wyprzedzająca - NIEROZWIĄZANA

Niezbyt poważne

05.Bonanza.jpgCo to jest, każdy wie, ale ... KTO TO GRA ... muszę przyznać, że mnie samego zaskoczyło.

A więc: kto tak pięknie gra ?


Zagadka wyprzedzająca NIE ZOSTAŁA ROZWIĄZANA – co mimo, że powinno, jakoś mnie nie cieszy. Płyta z Bonanzą jest zbyt świeża, żeby masowo pojawiała się w sieci i przyznaję, że sam też bym nie zgadł. A tak pięknie gra Bill Frisell na płycie "When You Wish Upon a Star"

XML feed