Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Niezbyt poważne

Uwaga! Nadchodzi

Niezbyt poważne

Dziś w nocy BARDZO, BARDZO ZIMNO (poniżej -20°C). Od jutra cieplej (tylko -15°C ) a od czwartku prawie ciepło (-5°C), ale przy silnym wietrze, który będzie wiał od jutra niewiele to pomoże i "ocieplenia" się nie odczuje. Od czwartku nad ranem - opady śniegu. U nas słabe, ale w Szczecinie (i całej zachodniej Polsce) znowu będzie "katastrofa".

Opady w czwartek ranoTemperatura we wtorek w nocyNad Europą trwa proces przebudowy pola barycznego zapoczątkowany rozczłonkowaniem potężnego wyżu i kierowaniem się jednego z jego samodzielnych ośrodków w umiarkowane szerokości geograficzne nad Atlantykiem, a drugiego oddalającego się za Ural. W tę wolną przestrzeń, od strony Morza Norweskiego, podąża głęboka zatoka niżu opuszczającego Atlantyk i kierującego się w rejon Spitsbergenu. Po pokonaniu przez nią Gór Skandynawskich i wejściu nad Bałtyk, uformuje się nad nim samodzielny ośrodek niżowy, który będzie zmierzał do połączenia się z niżami znajdującymi się teraz nad wodami Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W ten sposób, już niedługo, dojdzie do uformowania się rozległego, wielocentrycznego ośrodka niżowego obejmującego swym zasięgiem znaczne obszary naszego kontynentu. Strefowa cyrkulacja atmosfery wciąż będzie zablokowana i to przez ten sam wyż, ale po zmianie położenia znajdujący się nad Atlantykiem, po którego północno wschodnich peryferiach odbywać się spływ powietrza zimnego, ale wilgotnego, przynoszącego odmienny typ pogody od panującego przez kilka ostatnich dni.

Życzenia świąteczne z zagadką.

Niezbyt poważne

b_narodzenie2009.jpgJuż prawie tradycyjnie wypada mi nie tylko złożyć życzenia Wesołych Świąt wszystkim „krewnym i znajomym” naszego portalu, ale zilustrować je jakimś muzycznym żartem czy też zagadką. Tym razem natchnął mnie nasz znajomy „Jacek Janicki” nieskomplikowaną piosenką „Angel” śpiewaną na koncercie w … hm, hm … w pięknej, gwiaździstej scenografii.

I've got an angel
She doesn't wear any wings
She wears a heart that can melt my own
She wears a smile that can make me wanna sing

She gives me presents
With her presence alone
She gives me everything I could wish for
She gives me kisses on the lips just for coming home
[Jack Johnson, "Angel"]

„O powstaniu gatunków”, czyli dlaczego świat zmierza ku degrengoladzie.

Niezbyt poważne

Origin_of_Species_title_page.jpgDokładnie 150 lat temu, 24 listopada 1859 roku ukazało się pierwsze wydanie „O powstaniu gatunków” Karola Darwina. W związku z tą rocznicą, już od jakiegoś czasu pojawiają się publikacje i filmy poświęcone Darwinowi oraz słynnemu „doborowi naturalnemu”. Jednym z ciekawszych (ale wielu nie oglądałem) jest 3 odcinkowa seria Richard’a Dawkins’a (tego od „Samolubnego genu” i „Boga urojonego”) p.t. „Geniusz Karola Darwina”. W filmie, jak na mój gust nieco „przegadanym” (ale przyznaję, że trudno nie gadać w filmie dokumentalnym), Dawkins dość sprytnie przemyca niektóre swoje „złote myśli”, m.in. tą z książki „Ślepy zegarmistrz”. Fascynuje nas złożoność świata wykreowanego za pomocą tak prostego mechanizmu jak zasada doboru naturalnego, ale nie dajmy się zwieść. Złożoność a z nią „najlepsze przystosowanie” nie musi oznaczać ani logiczności, ani sensu ani – nie daj Boże – celowości czy jakiejś „lepszości”.

Teraz uwaga! … jedne gatunki są stale nękane poprzez obecność innych gatunków. Środowisko, które kształtuje życie lwów staje się systematycznie coraz gorsze z punktu widzenia zebry. A z punktu widzenia lwa, zebry stają się systematycznie gorsze. [GENIUSZ KAROLA DARWINA cz. I]

Tyma razem zagadka .... polityczna

Niezbyt poważne

Przyznaję się bez bicia że jestem (a jednak!) straszną świnią. Nie tylko dlatego, że czekałem, nie wiadomo dlaczego, aż 2 tygodnie z opublikowaniem świetnej zagadki przesłanej przez naszego ukochanego Kurczaka, ale przede wszystkim dlatego, że ją po prostu ... olałem. Nawet się nie zastanowiłem co w zasadzie przedstawia obraz (bo zdjęcie to nie jest). Obejrzałem, hmmm - fajne - i tyle.

W rzeczywistości jest to całkiem zabawny głos w dyskusji na temat "Rola Rosji w europejskim systemie energetycznym". Zagadka brzmi: "Kogo, jakiego znanego polityka, można znaleźć na załączonym obrazie".

Gazprom

Znowu zagadka, onomatopeiczna

Niezbyt poważne

Obrazki_Igora_1.jpgObrazki_Igora_2.jpgDźwiękonaśladownictwo, harmonia naśladowcza – figura retoryczna, używany w poezji środek stylistyczny polegający na takim dobieraniu wyrazów (istniejących w mowie lub neologizmów albo glosolalii), aby naśladowały one swym brzmieniem opisywane zjawisko lub dźwięki wydawane przez opisywany przedmiot. [Wiki]

Igor, nasz wnuczek jest dzieckiem ludzi wykształconych, więc już od niemowlęctwa „zaprawiany” jest do studiowania czy też lubowania się w literaturze. Na razie obrazkowej. Obok strona (zielona) z książeczki dla dzieci (od 1 do 3 lat) a na niej zwierzątka. Napisy ułatwiają najprawdopodobniej (rodzicom) rozpoznawanie zwierzątek. Igor wie od mamy, że piesek robi „hau, hau”, choć wiadomo, że jak naprawdę „robi” piesek w zasadzie nie wiadomo.

Kolejna zagadka urodzinowa

Niezbyt poważne

birthday_card_12.jpgbirthday_card_11.jpgDzisiaj, czyli 12-tego sierpnia kolejne ...hm, hm ... urodzinki obchodzi jeden z krewnych i znajomych królika. Zagadka jest prosta: któż to, ach któż?

Ja - Romek - to wiem i życzę solenizantowi(tce):

誕生日おめでとうA także:

Muitas felicidades
Muitos anos de vida!

Rá-tim-bum!

XML feed