Skip navigation.
Home
Jestem wesoły Romek (?) ...

Poważne

List Hołdysa

Poważne

demonstracje_niemcy.jpgList Hołdysa czytałem, słyszałem o nim już dość dawno i nie mam zastrzeżeń. Wszystko mi się zgadza, oprócz diagnozy.

O ile dobrze zrozumiałem, chodzi o to, że nie ma dziś opozycji a jeśli jest, to miałka, nieaktywna, mało sprytna itp. i żeby to uzasadnić, porównuje – moim zdaniem zupełnie błędnie – (np.) dzisiejszy KOD z dawnym KOR’em.

Opozycja.

Dawniej opozycja była IDEOLOGICZNA, dziś jest POLITYCZNA a porównywanie tych „bytów” nie ma sensu. Mówiąc krótko, ideolodzy chcieli coś zrobić a politycy chcą przejąć władzę.

Niezależnie od tego, czy mi się to podoba, czy nie, przyznaję, że polityka nie ideologiczna ma jak najbardziej sens. Żeby dziś dojść do władzy, nie trzeba wiele robić, wystarczy tylko zohydzić, skompromitować i ośmieszyć tych, którzy przy władzy byli poprzednio. A ponieważ jakakolwiek rywalizacja przeniosła się na ekrany telewizorów i portale, liczą się WYBORY, WYBORCY, NOTOWANIA, POPULARNOŚĆ, OGLĄDALNOŚĆ, CZYTALNOŚĆ. Reszta jest złudzeniem (politycznym). Naprawdę.

Czepianie się opozycji, choć słuszne, jest bezcelowe. Nie wiem, może przed kilkudziesięciu laty, „praca” do czegoś prowadziła, nawet dziś prowadzi, ale „pracą” z pewnością nie można dziś dojść do władzy. To tak nie działa. Oczywiście sam z rozrzewnieniem wspominam edukację, pracę u podstaw, słowo pisane itp. nauczycieli, autorytety, mentorów. I widzę, dziś łatwo to zauważyć, że jakiekolwiek kształtowanie poglądów ma rację jedynie wtedy, gdy trwa całe lata, wiele lat. KILKA KADENCJI SEJMU.

Wybaczcie, ale przez kilka kadencji sejmu kilka razy zmieni się system edukacji, ochrony zdrowia, emerytalny i podatkowy. Zmienią się nauczyciele, programy szkolne, żadne poglądy się nie ukształtują a „praca u podstaw” będzie wiele razy rozpoczynana od podstaw.

Spokojnie, … to tylko Europa.

Poważne

HolandiaFrancjaAngliaJeszcze dziś rano, w Trójce słuchałem wywiadu z Mirosławem Chojeckim (KOR), który na pytanie nawiązujące do „Marszu Niepodległości”: „Jak Ci się podoba ten kraj, o który walczyłeś przez całe życie”? odpowiedział: „Bardzo mi się podoba […] dlatego, że sami stanowimy o sobie, […] dlatego, że lewica może demonstrować i prawica może demonstrować […]”.

WłochySzwajcariaNiemcyJestem pewien, że nie miał na myśli popołudniowej rozróby w Warszawie, ale przyznaję, że coś w tym „dlatego” jest. Tak nastawiony z pewnym zaniepokojeniem przeskanowałem wieczorne relacje w mediach, bez wyjątku w duchu „wstyd”, „hańba”, nigdy więcej”. A proste przepisy jak na to zaradzić, po prostu mnie rozśmieszyły.

Internet gryzie?

Poważne

Nasz ukochany, choć nieaktywny znajomy Z.M podesłał mi linkę do ciekawego artykułu o innym naszym znajomym: Pawlak: Internet nie może gwarantować bezkarności. Znaczy – jak na Internet przystało – plotkujemy. Opisany przypadek jest z gatunku głupich i paskudnych i gdyby nie to, że artykuł przypomniał mi o „Wilczej Jamie”, której mi po prostu żal, z pewnością bym o nim nie wspominał.


Pozdrawiam Pana Andrzeja oraz Panią Anię i … trzymam kciuki.

Orzeł biały bez pawiego piórka

Poważne

KaczyńskiKomorowskiWyniki (% głosów oddanych na 2 najważniejszych kandydatów) I tury wyborów prezydenckich. Uwagi nasuwają się same.

  • Zabór pruski – OK, ale czym dalej na wschód, tym ciemniej.
  • Najgorzej, wręcz tragicznie na południu – powódź?
  • Pszczyna beznadziejnie, ale (byli) górnicy z Leszczyn jeszcze gorsi.
  • Sam Kraków jest zupełnie w porządku, za to okolice – O Matko!
  • W Gliwicach i Grudziądzu opór raczej rośnie niż maleje – brawo!

GdzieKOMOROWSKIKACZYŃSKIDelta
Pomorskie52.6628.4124.25
Opolskie51.6226.6724.95
Lubuskie51.0925.2425.85
Zachodniopomorskie49.9924.9725.02
Warmińsko-mazurskie47.8928.3019.59
Dolnośląskie47.2930.8816.41
Wielkopolskie47.0028.3818.62
Kujawsko-pomorskie45.8228.7317.09
Śląskie45.1432.5212.62
PL41.5436.465.08
Mazowieckie39.7340.52-0.79
Podlaskie36.3243.54-7.22
Łódzkie36.1139.75-3.64
Małopolskie35.3545.78-10.43
Świętokrzyskie29.5444.49-14.95
Lubelskie27.6548.76-21.11
Podkarpackie26.6954.09-27.40

Orzeł biały z pawim piórkiem w dupie.

Poważne

Auguste Rodin - MyślicielJuż pisałem o tym, a przynajmniej na podstawie tego, co pisałem należało się domyślić, że niewielkie śląskie miasteczko Pszczyna od jakiegoś czasu staje się (Present Perfect Continuous) intelektualnym centrum świata. Ma to szczególną wymowę przed wyborami, przynajmniej tak mi się wydaje, bo pozwala nieco poszerzyć horyzonty i zapoznać się – ach jak miło – ze zdaniem intelektualistów różnych dziedzin, branż i obszarów.

Najpierw definicje:

  • Elita – kategoria osób znajdujących się najwyżej w hierarchii społecznej, pod jakimś względem wyróżnionych z ogółu społeczeństwa. Elity mają często zasadniczy wpływ na władzę oraz na kształtowanie się postaw i idei w społeczeństwie.[wiki]
  • Intelektualista – to osoba, którą cechuje rozwinięta inteligencja (władza rozumienia, myślenia i rozumowania), szczególna zdolność do krytycznej analizy i syntezy, bogata wiedza (erudycja) – „człowiek o dużej kulturze umysłowej i osobistej”… [Słownik języka polskiego, pod red. Mieczysława Szymczaka].

In case of emergency

Poważne

Szrek posłał mi wiadomość która warta jest rozpowszechnienia.
Chodzi o numery alarmowe w komorkach - szczegoly w zalaczniku.

XML feed